Od ukształtowania stóp zależy postawa całego ciała, z kręgosłupem włącznie. Odpowiednie wkładki do butów mogą niwelować bóle stóp, kolan, bioder, kręgosłupa, a nawet głowy. Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy wkładki dla siebie? Podpowiadają nasi fizjoterapeuci z FootMedica.

Dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf – fizjoterapeuta i dyrektor merytoryczna w FootMedica, twierdzi, że wpływ stóp kończy się aż na stawie skroniowo-żuchwowym! Pamięta pacjenta, który skarżył się na ból właśnie w stawie skroniowo-żuchwowym i dopiero po odpowiedniej korekcji stopy pacjent na zawsze pożegnał się z dokuczliwą dolegliwością.

Warto wiedzieć, że przez złą pracę stóp może dojść do powstania wielu schorzeń: płaskoskokoślawości, haluksów, koślawości kolan, zwichnięcia stawów biodrowych, nieprawidłowego ustawienie miednicy, bólów kręgosłupa, głowy i migren, a także nawracających modzeli i odcisków.

Badanie stóp to podstawa

Wykonanie wkładki ortopedycznej powinno poprzedzać profesjonale badanie stóp w gabinecie fizjoterapeuty lub ortopodologa. Nie kupujmy gotowych wkładek w sklepach i aptekach. Nie spełniają one swojej funkcji, a co więcej mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. To tak, jakbyśmy kupili okulary korekcyjne w aptece bez wcześniejszego badaniau okulisty.

Badanie stóp składa się z kilku etapów. Rozpoczyna je wywiad, w trakcie którego specjalista pyta o dolegliwości, noszone obuwie, przebyte urazy i kontuzje. Następnie każdy pacjent powinien przejść badanie statyczne i dynamiczne na macie tensometrycznej, podoskopie, plantografie. Całe badanie wieńczy badanie manualne.

Badanie przy użyciu specjalistycznych urządzeń diagnostycznych dostarcza szeregu informacji, np. pozwala prawidłowo ocenić część grzbietową i podeszwową stopy, stawy skokowe i kolanowe, kręgosłup. Specjalista uzyskuje informacje na temat obciążenia lub niedociążenia stóp, ustawienia kolan i rzepki, napięcia mięśni łydek. Badania dynamiczne pokazują sposób przetaczania stopy oraz odchylenia kątowe, np. supinacji, gdy stopa „ucieka” na zewnątrz, a także jak jest rozłożony ciężar ciała na stopach oraz jak umiejscowiony jest środek ciężkości.

Dopiero po kompleksowym badaniu stóp fizjoterapeuta dobiera odpowiednią metodę korekty i leczenia. Nierzadko zdarza się tak, że wystarczy odpowiedni zestaw ćwiczeń. Jednak niejednokrotnie pracę stóp należy wesprzeć specjalistycznymi wkładkami.

Wkładki ortopedyczne w FootMedica

Można je wykonać podczas jednej wizyty. Są formowane na stopach pacjenta, uwzględniając różnice budowy obu stóp. Może zdarzyć się tak, że np. jedna stopa ma tendencję do nadmiernej pronacji, a druga nie. Wkładki powinny uwzględniać te różnice. Na specjalnym urządzeniu jest pobierany odcisk stopy w pozycji skorygowanej. Na jego bazie wkładka jest formowana na ciepło z materiału termoformowalnego. Z dużą starannością podchodzi się do doboru materiałów. Ważne jest, aby były nie tylko wytrzymałe i wodoodporne, ale także
o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybiczych, co gwarantuje odpowiednią higienę stopy. Osoba, dla której wykonywane są wkładki aktywnie uczestniczy w procesie ich tworzenia.

Do wkładek pacjenci zazwyczaj przyzwyczajają się po ok. 10 dniach.

Indywidualne wkładki dopasowane do potrzeby pacjenta

Materiały oraz odpowiednio umieszczane korekty są dopasowane w zależności od wady stóp, a także problemu, z jakim boryka się pacjent. Mogą być supinujące, pronujące, stabilizujące piętę, odciążające guz piętowy, dla osoby z haluksami, płaskostopiem czy nawracającymi modzelami i nagniotkami. Wykonywane są wkładki dla dzieci, diabetyków, sportowców np. biegaczy, kolarzy, narciarzy, łyżwiarzy, tenisistów. Dodatkowo dostępne są ultra cienkie wkładki do butów na obcasie. Co prawda nie spełniają swojej funkcji
w 100% tak jak w butach na płaskiej podeszwie, ale znacznie podnoszą komfort chodzenia. Warto, szczególnie jeśli buty na obcasie są elementem dress code.

Indywidualne wkładki ortopedyczne wpływają na całą sylwetkę, która wygląda sprężyściej i młodziej. Zadbaj o swoje stopy, które noszą Cię każdego dnia.
 

Sprawdź, czy potrzebujesz indywidulanych wkładek ortopedycznych rozwiązując poniższy test.

Wykonaj test

Nie czekaj aż pojawią się pierwsze dolegliwości, a wady będą trudne do skorygowania!
Umów się na badanie: tel. 516-035-040.