Niezwykle często u pacjentów zgłaszających się do fizjoterapeuty diagnozujemy zaburzenia powstałe w mięśniach i powięziach, które są przyczyną bólu. W przypadku tzw. punktów spustowych farmakoterapia jest nieskuteczna i może prowadzić tylko do przeciążenia układu pokarmowego, wątroby, nerek itp.
Trafiając do specjalisty, który profesjonalnie zbierze wywiad, przeprowadzi badanie manualne i ustali przyczynę dolegliwości możemy być spokojni o postawienie prawidłowej diagnozy.
Jeżeli podczas badania fizjoterapeuta zidentyfikuje bolesne punkty na naszym ciele, wykluczy inne podłoża ich powstania i nie będzie przeciwwskazań, można poddać się suchej igłoterapii. Tutaj pojawia się pytanie, czy najpierw przeprowadzić kilka terapii tkanek miękkich i dopiero później sięgnąć po igły, czy najpierw użyć igieł, a dopiero później doszlifować efekty.
Odpowiedź jest złożona.
Każdy organizm reaguje inaczej. Doświadczenie wskazuje, że po zebraniu wywiadu, przeprowadzeniu wnikliwego badania powinniśmy przeprowadzić terapię próbną i obserwować reakcję. Wtedy mamy kilka możliwości poprowadzenia terapii, która będzie najbardziej skuteczna. Możemy rozluźnić tkanki miękkie technikami np. FDM, popracować później manualnie lub popracować manualnie i dopiero później zastosować terapię tkanek miękkich. Można też zastosować suchą igłę, popracować na tkankach miękkich, a na sam koniec dorzucić terapię manualną. Opcji jest wiele i nie ma sensu wypisywać wszystkich. Najważniejsze są umiejętności fizjoterapeuty, jego doświadczenie i warsztat w postaci specjalistycznych kursów jaki posiada, dzięki którym będzie mógł jak najlepiej dobrać terapię.
Jedno jest pewne… terapia punktów spustowych z zastosowaniem suchej igłoterapii nie może być traktowana jako złoty środek na wszystko. Najlepsze efekty zawsze uzyskujemy dzięki połączeniu kilku technik pracy.