Gdy myślimy o konsekwencjach nadwagi czy otyłości, pierwsze co przychodzi do głowy to: cukrzyca, problemy z sercem i oddychaniem, ból kręgosłupa. Zapominamy o stopach, które jako pierwsze borykają się ze zwiększoną wagą ciała. Jak nadwaga wpływa na pracę stóp?

 

25% wszystkich kości człowieka znajduje się właśnie w stopach. Cały ciężar ciała spoczywa na kilkudziesoięciu centymetrach kwadratowych skóry z ogromną ilością receptorów. Stopy są zbudowane tak, aby mogły spełniać funkcje: stabilizacji, amortyzacji i przemieszczania się. Odgrywają istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Gdy rośnie ciężar ciała, nie ma szans, aby nie odbiło się to na kondycji stóp.

 

Jakie są skutki nadwagi na stan stóp?

 

  1. Obniżenie wysklepienia stóp, czyli wyraźnie widocznego łuku

 

Obciążenie mięśni i więzadeł stopy związane z nadwagą może prowadzić do ich niewydolności i powodować obniżenie wysklepienia stóp. Sklepienie stóp ma ogromne znaczenie – zapewnienia odpowiednią sprężystość, dzięki temu są przystosowane do dźwigania ciężaru ciała.

 

2. Zmiana postawy ciała

 

Otyłość prowadzi do niepoprawnego pogłębienia krzywizn kręgosłupa oraz przesunięcia środka ciężkości do przodu.

 

3. Płaskostopie poprzeczne

 

Pogłębienie krzywizn kręgosłupa wiąże się ze zwiększonym naciskiem na przodostopie, czyli część podeszwy stopy znajdującej się pod palcami. Nacisk prowadzi do obniżenia łuku i płaskostopia poprzecznego.

 

4. Nadmierna praca mięśni palców i stawu skokowego

 

Przesunięcie środka ciężkości i obciążenie przodostopia wymusza nadmierną pracę mięśni palców i stawu skokowego. Próbują się przeciwstawić naciskowi i obronić przed upadkiem do przodu.

 

5. Przykurcz mięśni

 

Długo trwające napięcie powoduje przykurcz mięśni łydki oraz tylnej części uda.

 

6. Bóle głowy i tzw. „migrena szyjna”

 

Pogłębione krzywizny kręgosłupa wiążą się ze zmianą napięcia mięśni: w części lędźwiowej i szyjnej oraz mięśni podpotylicznych. Pojawiające się zaburzenia mogą objawiać się bólem głowy, podobnym do tego, które wywołuje migrena.

 

7. Zaburzony chód

 

Grubsze uda zmieniają chód, zwiększając pracę mięśni miednicy. Może to prowadzić do bólu stawów biodrowych i kolanowych.

 

8. Problemy skórne stóp

 

Pacjenci otyli zgłaszają się do gabinetu podologicznego z powodu: nadmiernego rogowacenia naskórka, pękających pięt, wrastających paznokci, czy trudności w samodzielnym skróceniu i opracowaniu paznokci.

 

Nie czekaj, umów się na specjalistyczą wizytę kontrolną Twoich stóp. Mozesz zrobić to telefonicznie: 516 035 040.

Jeśli interesuje Cię wizyta na terenie Warszawy, możesz również umówić się online w zaledwie 3 minuty!