Stopa sportowca. Jak zapobiegać grzybicy stóp?

Jak wiemy lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Stopa sportowca, czyli grzybica stóp dotyczy przede wszystkim osoby prowadzące aktywny tryb życia. Jednak nasze wskazówki będą pomocne dla wszystkich tych, którzy chcą cieszyć się pięknymi i zdrowymi stopami.  

  1. Dobieraj buty do rozmiaru stopy. Stopy to podstawa, fundament naszego ciała, dlatego z dużą troską dobieraj obuwie. Wydaje się dość oczywiste, ale nie zawsze tak jest. Zdarza się, że wygląd często ma większe znaczenie niż wygoda. W za małych butach po dłuższym spacerze nie unikniesz otarć naskórka i pęcherzy. Poza tym zwiększa się wilgotność stóp, co stwarza idealne warunki dla rozwoju grzybicy. Zmieniaj buty. Jeśli masz kilka par butów, zmieniaj je co kilka dni. Noszenie tych samych butów przez kilka dni z rzędu również może okazać się szkodliwe. Mierzysz buty w sklepie? Pamiętaj o skarpetach.
  2. Pamiętaj o szczególnej higienie stóp na basenie. Zawsze korzystaj z klapek kąpielowych i używaj czystych ręczników do wycierania stóp. Unikaj chodzenia boso w takich miejscach jak hotele, siłownie, itp.
  3. Po kąpieli dokładnie i delikatnie osuszaj stopy ze szczególną uwagą na przestrzenie międzypalcowe.
  4. Dezynfekuj obuwie, skarpetki oraz ręczniki. Można stosować do tego pudry przeciwgrzybicze lub profesjonalną dezynfekcję.
  5. Jeżeli chorujesz na cukrzycę, zwracaj uwagę na obecność ewentualnych zmian typu zadrapania, pęknięcia skóry, które należy leczyć.
 
 

źródło ilustracji: http://www.nucleusinc.com