Czy wiesz dlaczego warto badać dziecięce stopy i jak często należy to robić? A może zastanawiasz się jak  wygląda takie badanie? Spieszymy z garścią przydatnych informacji!

Pierwsze badanie małych stóp

Na badanie kontrolne warto wybrać się między 2 a 4. rokiem życia swojej pociechy i to nawet wtedy, kiedy nie zauważymy w jej stopach żadnych niepokojących zmian. Takie badania warto powtarzać raz na pół roku, ponieważ dzieci w tym wieku szybko rosną i bardzo dynamiczne zmienia się całe ich ciało. Specjalista, jakim jest podolog ortopedyczny, może zauważyć pewne odchylenia od normy w rozwoju dziecka, których rodzice nie są w stanie samodzielnie wychwycić. Szybka korekcja wykrytej wady stóp uniemożliwi jej negatywny wpływ na wyższe partie narządu ruchu, w tym między innymi kolana oraz kręgosłup.

Sygnały ostrzegawcze

W momencie zaobserwowania u dziecka koślawych kolan czy wykrzywiania stopy w bucie, należy niezwłocznie umówić się na wizytę do specjalisty. Wskazaniem do wizyty u podologa ortopedycznego jest także płaskostopie, aczkolwiek dopiero po osiągnięciu przez Twoją pociechę 4-5. roku życia. Wcześniej mamy do czynienia z płaskostopiem fizjologicznym, czyli naturalnym. Inne sygnały alarmujące o problemach ze stopami to częste chodzenie na palcach, krzywienie zapiętków w butach, potykanie się, tzw. kaczy chód bądź wręcz przeciwnie: chodzenie na zewnętrznych krawędziach. Zwróć także uwagę czy dziecko nie uskarża się na bóle stawów czy też kręgosłupa.

Badanie stóp warto również przeprowadzić u wszystkich dzieci, które w rozwoju niemowlęcym ominęły poszczególne etapy rozwoju (np. raczkowanie) lub zaczęły samodzielnie chodzić jeszcze przed ukończeniem 10. miesiąca życia.

Przebieg badania

Badanie dziecięcych stóp rozpoczyna się od wywiadu z rodzicami. Pytamy o dolegliwości, urazy, noszone obuwie, a także o szczegóły rozwoju w okresie niemowlęcym: raczkowanie, poruszanie się w chodziku, pierwsze kroki. Są to informacje, które pozwalają dostrzec źródło zaburzeń statyki ciała dziecka. Podczas badania sprawdza się nie tylko stopy dziecka, ale całą postawę jego ciała: ustawienie stawów kolanowych, biodrowych, miednicy oraz kręgosłupa.

Na macie tensometrycznej podłączonej do komputera uzyskujemy na przykład informację na temat obciążania obu stron ciała, a także sprawdzamy jak rozkłada się ciężar ciała na stopie. Analizujemy także wzorzec chodu. Potem mały pacjent przechodzi do podoskopu – urządzenia, które umożliwia oglądanie stóp od dołu, w pozycji stojącej. Ostatni sprzęt to plantograf, za pomocą którego wykonuje się odbitkę stóp, by ocenić strefy największego nacisku. Kolejno następuje badanie manualne napięcia mięśni i ruchomości stawów. Na koniec można postawić diagnozę i zadecydować o terapii. Najczęściej są to indywidualne ćwiczenia, niekiedy uzupełnione noszeniem spersonalizowanych wkładek ortopedycznych.

Skorzystaj ze specjalnej ceny na badanie z okazji rozpoczęcia szkoły. Wejdź na stronę: http://dzieckoszkola.pagedemo.co/   i pobierz kupon rabatowy na badanie stóp dziecka.

Następnie zadzwoń, znajdziemy dogodny dla Was termin: 516 035 040.

Możesz też umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online