Niestety zmiany chorobowe płytki paznokciowej to nieprzyjemny problem. Mogą one wynikać z choroby grzybiczej – o którą wcale nie tak trudno przy korzystaniu np. z miejsc publicznych tj. baseny, sauny, etc. Przyczyną brzydkiej, kolorystycznie zmienionej płytki paznokciowej mogą też być urazy mechaniczne, wynikające nawet z noszenia przez dłuższy czas uciskających paznokcie butów. Zarówno pierwszy jak i drugi przypadek jest możliwy do wyleczenia – o czym świadczą poniższe historie dwóch pacjentek FootMedica.

Kobieta, lat 40:

Pacjentka pojawiła się w klinice 20 stycznia, z wyraźnymi i niepokojącymi zmianami na płytce paznokciowej prawego palucha. Zmiany miały kolor szaro-żółty, widoczne było również oddzielenie się płytki od łożyska paznokcia. Podolog podejrzewał grzybicę płytki paznokciowej, w związku z czym pobrał materiał do badania mykologicznego (służącego wykrywaniu i identyfikacji grzybów chorobotwórczych), które potwierdziło tę diagnozę. Była to grzybica płytki paznokciowej.

Podczas kolejnej wizyty, Pacjentce zaproponowano leczenie metodą laseroterapii - 4 zabiegi laserowe w odstępach tygodniowych, a także zalecono dezynfekcję obuwia (na miejscu w klinice). Otrzymała również tzw. zalecenia domowe: aplikację preparatu lipidowego na płytki paznokciowe dwa razy dziennie rano i wieczorem przez cały okres leczenia oraz dezynfekcję pomieszczeń domowych, skarpet, rajstop, obuwia preparatem, który zabija prątki, wirusy, bakterie i grzyby.

W ciągu 4 tygodni Pacjentka odbyła cztery 12-minutowe sesje laseroterapii. Podczas każdej z nich usuwane były ogniska grzybicze z płytki paznokciowej, a także dezynfekowane było obuwie, w którym chodziła w trakcie leczenia. 

10 marca, po 4-tym zabiegu laserowym wykonane zostało zdjęcie, na którym wyraźnie widać brak zmian grzybiczych.

Zgodnie z zaleceniami podologa FootMedica Pacjentka miała kontynuować stosowanie w domu preparatu lipidowego na płytki paznokciowe, dwa razy dziennie rano i wieczorem. Wizytę kontrolną wyznaczono po upływie kolejnych 4 tygodni.

Stan płytki paznokciowej z 20 stycznia vs. stan po laseroterapii z 10 marca

Kobieta, lat 41:

Pacjentka zgłosiła się do naszej kliniki ze zmienionym kolorystycznie paznokciem prawego palucha. Widoczna była też onycholiza, czyli stan, w którym dochodzi do odwarstwiania płytki paznokcia od jego łożyska i nagromadzenia pod nim powietrza.
Przeprowadzono badanie mykologiczne, które jednak wykazało wynik ujemy. Przyczyną takiego stanu paznokcia był prawdopodobnie uraz mechaniczny.

Podczas 1-szej wizyty oczyszczono paznokieć oraz zastosowano laser Lunula. Pacjentka otrzymała także zalecenia do pielęgnacji domowej: serum Arkady, Peclavus tynktura, spray do dezynfekcji skóry i paznokci. Zalecono również dezynfekcję obuwia w klinice.

Przez kolejny miesiąc pacjentka 3-krotnie była w klinice i korzystała z lasera Lunula. Regularnie też dezynfekowała również obuwie, w którym chodziła podczas leczenia.

Po miesiącu, zmiany na paznokciu wyraźnie się zmniejszyły, a paznokieć zaczął odrastać prawidłowo. Pacjentka w dalszym ciągu miała stosować wszystkie preparaty zalecone do kuracji w domu.

Po 2 miesiącach, podczas wizyty kontrolnej, ponownie zastosowano laser Lunula, ponieważ Pacjentka zaniepokojona była delikatnie rozwarstwiającą się płytką paznokcia.

Zdjęcie wykonane po kolejnej wizycie kontrolnej pokazało paznokieć odrośnięty i zdrowy prawie w 100%.

Stan płytki paznokciowej z 25 kwietnia vs. stan po leczeniu z 18 listopada

Jeżeli zauważysz zmiany na swoich paznokciach, NIE CZEKAJ tylko zadzwoń, umów się na wizytę do podologa.
Im mniej zaawansowana zmiana, tym szybciej można ją wyleczyć.