Codziennie jeździsz autem, przez wiele godzin pochylasz się nad klawiaturą komputera, chodzisz po twardych nawierzchniach. Biologicznie nie jesteśmy do tego przystosowani. Stąd pojawiają się różne dolegliwości, a najbardziej dokuczliwy jest ból pleców. W FootMedica zajmujemy się pacjentami od stóp do głów. Zobacz, jak możesz samodzielnie dbać o postawę ciała, a kiedy możemy Ci pomóc.

Potocznie mówimy o korzonkach, wypadnięciu dysku, wyskoczeniu kręgu, trzaśnięciu, chrupnięciu, strzeleniu w plecach. Tak naprawdę to wszystko możemy zaliczyć do jednego pojęcia – choroby przeciążeniowej kręgosłupa.

Do przeciążeń najczęściej dochodzi w wyniku:

  • Siedzącego trybu życia, co obciąża dolny (lędźwiowo-krzyżowy) odcinek kręgosłupa oraz otaczające go mięśnie. Najbardziej istotnym jest zaburzenie wydolności mięśni odpowiedzialnych za stabilizację oraz równowagę napięć mięśniowych. Niektóre grupy mięśniowe ulegają stopniowemu osłabieniu, a inne zaś kompensacyjnie zwiększają napięcie, co prowadzi do powstania przykurczy. Brak zrównoważonej siły grup mięśni wpływa niekorzystnie na stawy i segmenty kręgosłupa oraz krążki międzykręgowe.
  • Przeciążeń, podnoszenia ciężarów w nieprawidłowy sposób, najczęściej na prostych nogach powoduje, że obciążenie kręgosłupa zwiększa się czternastokrotnie! Zawsze pamiętaj, aby przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów z ziemi - przykucnąć.
  • Nadwagi, ponieważ większa masa ciała to dodatkowe obciążenie statyczne, skutkujące pogłębieniem naturalnych krzywizn kręgosłupa. To prowadzi do zmian napięcia mięśni w części lędźwiowej i szyjnej oraz kończyn dolnych. W rezultacie mogą być przyczyną dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego, szyjnego oraz potylicznych bólów głowy, łącznie z migreną szyjną.
  • Stresu, który powoduje wzmożone napięcie mięśni.  

W sytuacjach, gdy dochodzi do nakładania się wymienionych czynników dochodzi do przekroczenia wydolności kręgosłupa. Pierwszym objawem jest ból w miejscu, w którym przeciążenia zrobiły najwięcej szkód. Występują bóle szyi, barków, między łopatkami, pleców, krzyża. W przypadku zaistnienia trwałych zmian, tj. uszkodzenie krążka, czy tzw. wypadnięcie dysku czy uszkodzeń nerwów, trwałe wyleczenie jest dużym wyzwaniem, dlatego tak ważne jest zapobieganie i odpowiednia profilaktyka.

Jak zapobiegać bólom pleców i dbać o zdrowy kręgosłup?

  1. Prawidłowa ergonomia siedzenia – z zachowaniem naturalnych krzywizn kręgosłupa.
  2. Unikanie zbyt długiego siedzenie – robienie przerw pracy, wstawanie, wykonywanie prostych ćwiczeń.
  3. Aktywność fizyczna, np. chodzenie, jazda na rowerze, bieganie, pływanie, nordic walking. Jeśli nawet sporadycznie dokuczają Ci bóle kręgosłupa, warto spotkać się z fizjoterapeutą, który podpowie, jaki rodzaj sportu będzie najkorzystniejszy w Twoim przypadku.
  4. Techniki relaksacyjne – stres powoduje napięcie mięśni. Odczuwany później ból jest podobny do tego jak po ćwiczeniach fizycznych. Ważne jest wprowadzenie technik, które rozluźnią mięśnie i przywracają ich prawidłową pracę.

Jeśli odczuwasz bóle pleców, nie stawiaj samodzielnie diagnozy, tylko zostaw to specjaliście. Umów się na wizytę do fizjoterapeuty w FootMedica, który po pełnym badaniu, opracuje dedykowaną terapię z odpowiednim zestawem ćwiczeń. Umów się na wizytę pod numerem: 516-035-040

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online